RSS
poniedziałek, 13 lutego 2012
Katar i chrypa

Dopadło mnie. Prawie całą jesień i sporą część zimy przechodziłem wśród przeziębionych, kichających, kaszlących i gorączkujących. I nic. Jadłem (dokładnie umyte) owoce i warzywa, nosiłem szalik i suche buty. Wirusy trzymały się ode mnie z dala. Gdy tuż po Sylwestrze poczułem lekkie szpilki w gardle, bałem się, że to jest to. Ale przeszło. Dzisiaj jednak katar leje mi się z nosa i tłucze mi w głowie. Ruszyło gdzieś w czwartek rano, kiedy kichnąłem kilka razy i nie było to podrażnienie przyprawą. W piątek doszło drapanie w gardle i narastający nieżyt nosa. Zimno. Nienaturalne odczuwanie zimna w ciepłym pomieszczeniu. Nasilający się nieżyt nosowy, zapewne powodowany puchnięciem błony śluzowej. Dzisiaj już objawy klasycznego przeziębienia nie pozostawiają cienia wątpliwości. Grypa to nie jest, ale katar i chrypa wskazują na przeziębienie. 

środa, 16 czerwca 2010
Operacja kolana

Osteotomia korekcyjna brzmi strasznie i jest poważnym zabiegiem, który może być wykonany w przypadku schorzeń kolana, a konkretnie zwyrodnienia stawu kolanowego. Jeszcze do niedawna jedyną formą leczenia zwyrodnienia była endoproteza.

Endoprotezę zakładano podczas operacji, po której pacjent bardzo długo dochodził do siebie, ale nie odzyskiwał 100 procent sprawności. Zabieg eliminował ból i pozwalał normalnie egzystować. Zwyrodnienie kolana to coraz bardziej powszechna choroba osób w wieku 50+ oraz z dużą nadwagą. Jeśli weźmiemy pod uwagę, iż społeczeństwo się starzeje i przybywa osób otyłych, to okazuje się, iż problem jest palący.

W kilku krajach na świecie stosuje się już nowoczesną technologię pod nazwą System iBalance AKR. Ma to coś wspólnego z implantem, który „integruje się” z tkanką kostną pacjenta. Dzięki temu nie trzeba montować żadnych metalowych części takich jak śruby czy metalowe pręty, a po rehabilitacji zintegrowany implant może służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany. Podobno zabiegi z użyciem najnowocześniejszej technologii wykonywano tylko w Norwegii, Australii oraz Kanadzie, a od dwóch lat także w Polsce. Operacja kolana Warszawa – strona Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie. Jak podaje jedyny artykuł w sieci, koszt zabiegu wynosi 8-10tys zł (dane z 2008r)

wtorek, 15 czerwca 2010
Zabiegi rehabilitacyjne

Fizykoterapią nie zajmuje się lekarz, a magister fizjoterapii. Są to osoby specjalnie przeszkolone do pracy z urządzeniami wytwarzającymi potencjalnie niebezpieczną energię. Dodatkowe szkolenia obejmują przede wszystkim bezpieczeństwo w czasie pracy z tymi urządzeniami. Fizjoterapeuci pracują w klinikach, biorą udział podczas rehabilitacji i czynnie wspierają leczenie farmakologiczne i chirurgiczne.

Zabiegi rehabilitacyjne nie powodują przykrych odczuć ani dolegliwości. Podczas zabiegu z zastosowaniem prądu, pacjent może czuć lekkie mrowienie, ale w żadnym wypadku zabieg nie może się wiązać z ostrym lub przeszywającym bólem. Zabiegi wykonuje się punktowo i często wiążą się z przyłożeniem elektrod do ciała.

Każdy zabieg obwarowany jest warunkami, jakie muszą być spełnione, aby mógł być w ogóle przeprowadzony. Do najczęstszych przeciwwskazań leczenia zimnem należą: uszkodzenia ciągłości skóry (rany, ubytki skóry), zespół Sudecka, popromienne zmiany skórne. W przypadku chorób nowotworowych, ropnego schorzenia skóry, niewydolności krążenia, a nawet klaustrofobii, pacjentów nie leczy się w kriokomorze.

Każda terapia dotyczy innego schorzenia i nie należy ich utożsamiać z uniwersalnym sposobem rehabilitacji. Do zabiegu nie trzeba się przygotowywać, a przede wszystkim nie należy się niczego obawiać. Elektrody przewodzące prąd o natężeniu kilku, kilkunastu miliamper nakładane są na chore miejsce a po zabiegu jedynym widocznym skutkiem może być lekkie zaczerwienienie w miejscu przyłożenia elektrody. Jest to naturalna reakcja.

 
1 , 2